Duben 2008


Čína

27. dubna 2008 v 21:39 Vaření
Budeme potřebovat(na 4 porce):
Půl kila masa(vepřové, kuřecí, králičí…)
1 velká cibule
1-2 vejce
2 lžíce oleje
1 malá lžička-
soli
pepře
sladké a pálivé papriky
cukru
solamylu
worchesteru
magi
sójové omáčky
půl lžičky kari koření
Postup:
Maso nakrájíme na nudličky, cibuli na jemné kostičky a všechny přísady promícháme a necháme 24 hodin odležet v ledničce.
Na pánvi rozpálíme trochu oleje a na něm zprudka opečeme masovou směs.Trochu podlijeme vodou a v troubě dopečeme do měka.Podáváme s hranolky a se zeleninou.

Vyšívané polštáře 5

27. dubna 2008 v 21:18 | Pavlína |  Vyšívání
VÁNOČNÍ MOTIVY

Vyšívané polštáře 4

27. dubna 2008 v 21:12 | Pavlína |  Vyšívání
LETNÍ MOTIVY

Vyšívané polštáře 3

27. dubna 2008 v 21:08 | Pavlína |  Vyšívání
VELIKONOČNÍ MOTIVY

Vyšívané polštáře 2

26. dubna 2008 v 20:51 | Pavlína |  Vyšívání
PODZIMNÍ MOTIVY

Vyšívané polštáře

26. dubna 2008 v 20:43 | Pavlína |  Vyšívání
JARNÍ MOTIVY

Buchta rosolka

25. dubna 2008 v 16:29 Pečení
TĚSTO
 • 6 vajec
 • 25 dkg cukru
 • 1 sklenička oleje(cca 2dcl)
 • ½ skleničky mléka
 • 30 dkg hladké mouky
 • 5 dkg solamylu
 • 1 prášek do pečiva
ROSOL
 • 2 meruňkové kompoty
 • 2 vanilkové pudinky
POSTUP
Ušleháme bílky, přidáme cukr a vyšleháme tuhý sníh.Do něj zašleháme žloutky, olej a mléko.Smícháme mouku, solamyl a prášek do pečiva a lehce vmícháme do vaječné hmoty.Těsto vylijeme na vymazaný a vysypaný hluboký plech a upečeme ve předem vyhřáté troubě na 170oC.
Meruňky scedíme a necháme okapat.Poté je naskládáme na vychladlý piškot.Šťávu doplníme vodou do ¾ litru, rozmícháme v ní oba pudinky a uvaříme, podle chuti osladíme a ihned rovnoměrně nalijeme na buchtu.Podávat můžeme se šlehačkou.

Bezinkový sirup

25. dubna 2008 v 15:19 | Pavlína |  Vaření

BEZINKOVÝ SIRUP

 • 30 květenství bezinek
 • 2 litry studené převařené vody
 • šťáva ze dvou citronů
 • 2 zarovnané lžíce kyseliny citrónové
POSTUP
Všechny přísady smícháme, necháme 24 hodit odstát v zakryté nádobě.Potom přecedíme, přidáme 1 a ¾ kg cukru.Po rozpuštění cukru nalijeme šťávu do lahví a sterilujeme.

Když přijde jaro

24. dubna 2008 v 20:16 Zahrádka
Jaro už je v plném proudu a celou zahrádku pokrývají pestrobarevné květy nejrůznějších druhů a barev, tak jsem neváhala a všechno nafotila.

Lední medvídek

18. dubna 2008 v 20:00 Háčkování
HÁČKOVANÝ MEDVÍDEK
Přesný popis na tohoto medvídka nemám.Uháčkovala jsem ho podle původního starého medvídka, kterého jsem našla na půdě a při práci jsem se snažila sepsat alespoň stručný návod.Celá hračka je vyrobena ze slabší příze.(bílá ÁJA, žlutá GLORIA)a je uháčkovaná háčkem čáslo 2.Pokud máte s háčkováním nějaké zkušenosti, určitě medvídka hravě zvládnete i s tímto stručným popisem.
HLAVA- 1. 5 řetízkových ok
- 2. 10 krátkých sloupků
- 3. 15 kr.sloupků
Postupně rovnoměrně přidáváme, až máme 60 krátkých sloupků po uháčkování 20. řady.Rozdělíme práci na 6 dílů a vždy 2 kr.sloupky sháčkujeme. Až zůstane 24 kr. sloupků, práci ukončíme.
ČUMÁČEK- Růžová část
Uháčkujeme lehce vypuklý kruh asi 9 ř. krátkých sloupků.V poslední řadě máme 36 kr. sloupků.
OKO-Černá vlna.Kolečko o průměru 1,5 cm-bělmo vyšijeme
TĚLO-Začneme tak, že 24 řetízkových ok spojíme v kruh a obháčkujeme 26 kr. sloupky
Na začátku a konci každé řady přidáme po jednom kr. sloupku, pro rovnoměrné rozšiřování můžeme občas přidat i na bocích.Když máme 74 kr. sloupků přestaneme přidávat a háčkujeme rovně .V posledních třech řadách na obou bocích ve stejném místě vždy 2 kr. sloupky sháčkujeme, docílíme tím lepšího vytvarování těla.
Barvy střídáme takto:
10 řad červenou barvou
3 řady bílou
4 řady žlutou
4 řady bílou a zbytek těla do celkové délky 12 cm žlutou.
HORNÍ TLAPKA-Růžovou vlnou uháčkujeme kolečko o průměru 4 cm.Dále pokračujeme bílou, stále dokola bez přidávání do celkové délky 8 cm.
SPODNÍ TLAPKA- Chodidlo háčkujeme růžovou vlnou tak, že 7 řetíz. ok obháčkujeme z obou stran = 14 kr. sloupků.Háčkujeme dokola a na špičce a patě uháčkujeme vždy dvakrát do jednoho kr. sloupku dva krátké sloupky.Celkem uháčkujeme 7 řad, až nám vznikne oválek 4x6 cm.Dále pokračujeme žlutou vlnou.v první řadě uháčkujeme stejný počet kr. sloupků jako na chodidle.Ve druhé řadě na špičce nožky 2x2 sloupky sháčkujeme.V dalších třech řadách sháčkujeme už jen 1x2 sloupky, tím se nám vytvaruje nárt nohy.Dále pkračujeme rovně do celkové délky 8 cm.
OUŠKO-Do kruhu spojíme 5 ř. ok. 1.řada-6kr.sloupků;2.ř-12 kr. sl.;3.ř.-18 kr. sl.;4.ř.-20 kr. sl
ČAPKU A ŠÁLU háčkujeme dlouhými sloupky podle fantazie a vkusu.
DOKONČENÍ-Všechny díly vyplníme molitanovou drtí nebo umělým rounem.všecny díly důkladně sešijeme a kolem krku uvážeme šálu.

Háčkovaný klobouk

18. dubna 2008 v 16:46 | Pavlína |  Háčkování
Háčkovaný klobouk
Klobouk háčkujeme krátkými sloupky z bavlněné příze například Katka.Popis odpovídá velikosti 56,ale nejlepší je při háčkování neustále zkoušet klobouk buď přímo na hlavu,nebo na balónek nafouklý do potřebné velikosti.
Háčkovat začneme podle schématu,křížky označují místa kde přidáváme a to tak,že do jednoho místa uháčkujeme dva krátké sloupky.Do průměru asi 9 cm přidáváme v každé řadě, dále je lepší přidávat v každé druhé řadě, záleží ale na síle příze.V tomto stádiu už se nám formuje klobouk.Ve výšce asi 10cm přestaneme přidávat a háčkujeme asi 5 cm rovně.V rovné části můžeme přízí jiné barvy pro oživení a provzdušnění celého dílka uháčkovat dírkovaný vzor.
Než začneme háčkovat střechu klobouku rozpočítáme všechny sloupky na 6 stejných dílů a místa si označíme barevnou nití,v těchto místech budeme v každé řadě přidávat po jednom krátkém sloupku při práci dbáme,aby se nám střecha nezačala krabatit v tom případě uháčkujeme občas jednu řadu bez přidávání.Já jsem střídala 2 řady základní bílou barvou a 1 řadu barevnou.Po 8 cm zakončíme klobouk řadou pevných ok .Klobouk naškrobíme a necháme důkladně uschnout na misce nebo nafouklém balónku.

Dekorativní panenka

5. dubna 2008 v 17:11 | Pavlína |  Šití
BUDEME POTŘEBOVAT:
1 čtvrtku na tělíčko, 12 cm drátku r = 1 mm, pružný úplet tělové barvy na hlavu a ruce, vlnu nebo koudel na vlasy, barevné hadříky, krajky a stužky na šatečky, tavnou pistoli (lepidlo).

POSTUP:

Ze čtvrtky vystřihneme kruh o průměru 15 cm, do kterého vystřihneme otvor na hlavu.Z tělového úpletu vytvarujeme kuličku o průměru 5 cm a vycpeme ji molitanovou drtí.Pevně zavážeme provázkem a z kousku úpletu přišijeme nosík.
Podle vlastní fantazie vytvoříme vlasy z vlny a namalujeme obličej.Podle fotografie vytvarujeme tělo a do něj vlepíme tavnou pistolí(lepidlem) hlavičku.V úrovni ramen propíchneme dva otvory a provlečeme jimi drát, který na koncích zahneme a z kousků úpletu vytvoříme dlaně, které přilepíme lepící páskou.
Z kousků látky ušijeme rukávky, které navlečeme na drátky a tavnou pistolí přilepíme k tělíčku.Ze stejné látky vyrobíme živůtek.Na sukni použijeme pruh látky, který v horním okraji nastehujeme a přivážeme pod ruce.Nevzhledný nastehovaný okraj převážeme stužkou.

Polštáře z prošívané žinylky

4. dubna 2008 v 18:23 Šití
BUDEME POTŘEBOVAT :
Na prošívanou žinylku můžeme použít pouze volně tkané látky, které se na stříhaných okrajích sami od sebe třepí.
Pomůcky:šicí stroj, měkká tužka, 60 cm dlouhé pravítko(nebo něco jiného co splní jeho úlohu), nůžky nebo řezací kolečko.Na dokončení budeme potřebovat pračku.

KROK 1-VÝBĚR LÁTKY

Na 1 polštářek o rozměrech 50 x 50 cm nastřiháme po niti 5 látek různé barvy (může být i látka jednoho druhu) 4 díly o velikosti 55 x 55cm.Spodní(základní) díl má rozměry 65 x 65 cm.
TIP:Na horní vrstvu polštáře použijte látku s velkými vzory, vypadá to moc pěkně.

KROK 2-PŘEDKRESLENÍ VZORU

Na základní vrstvu přiložíme další čtyři vrstvy tak,aby okraje horních čtyř látek ležely přesně na sobě, takto položené látky sestehujeme.Na horní vrstvu tužkou nebo krejčovskou křídou vyznačíme podle níže umístěných schémat s pomocí pravítka osnovové linie zvoleného vzoru.Pozor,předkreslené linie musí být rýsovány v úhlu 45o, jinak by nedošlo k roztřepení!
Zpravidla začínáme prostřední linií,která sahá od jednoho rohu k druhému a rozděluje čtverec na 2 trojúhelníky.Všechny ostatní linie rýsujeme souběžně s touto přímkou nebo kolmo na ni.Mezi jednotlivými liniemi dodržujeme vzdálenost 1,3 cm.

KROK 3-PROŠÍVÁNÍ

Všech 5 látek prošijeme na šicím stroji podle předkreslených linií a vždy na obou koncích úsečky zapošijeme.

KROK 4-STŘÍHÁNÍ

Nyní 4 vrchní vrstvy prostřiháme ostře nabroušenými nůžkami přesně ve středu mezi dvojicemi švů.Hlavně si musíme dávat pozor, abychom neprostřihli spodní vrstvu.

KROK 5-ROZTŘEPENÍ

Doporučuji přední stranu polštáře zašít do látkového sáčku, aby během vytřepení nedošlo k ucpání filtru pračky.Pereme při teplotě 60-90oC, protože nám záleží na tom, aby se látky srazily a došlo k nakrabacení.

KROK 6-DOKONČENÍ POLŠTÁŘE

Na zadní stranu polštáře si ustřihneme látku stejného rozměru jako je žinylkový vzor a sešijeme tak, aby okraje žinylky byly zašity.Polštář naplníme umělým nebo ovčím rounem a zašijeme
SCHÉMATA: